На 30 март около 22,30 ч., Васил Атанасов се почувствал зле и се оплакал от силни болки в областта на гърдите. Съпругата му Мария извикала девер си Върбан и с неговата кола потеглили от дома си в село Игнатиево към болницата в Аксаково. Там им казали, че дежурният лекар е на адрес и за да не чакат ги посъветвали да отидат в Спешния център на болница “Св. Анна” във Варна.
По пътя състоянието на Васил се влошило. Наложило се, за да стигнат по-бързо, Върбан да шофира неразумно по улиците с натиснат класон на колата. Стигнали в болницата. На информацията им казали да отидат в кабинет № 207, на втория етаж. Пред вратата на кабинета имало чакащи хора. Мария, изплашена поради влошеното състоянието на съпруга си, влязла без да чака ред и започнала да моли доктора за незабавна помощ. Докторът, който бил на смяна, избутал и нея, и съпруга й от кабинета и останал равнодушен към молбите им за помощ. Васил също го помолил: “Абе, ушите ми бучат, сърцето ме боли, умирам, поне кръвното ми премери. “Отидете в Терапията, отидете в Терапията” - повтарял само докторът, избутвайки ги навън. И семейството потеглило към Терапията (болница “Св. Марина”, накрая на града), за да търси помощ. Минути преди да пристигнат, обаче, мъжът загубил съзнание. Мария започнала да крещи и да призовава девер си да кара още по-бързо. Стигнали Терапията, свалили Васил на ръце от колата. Медиците от приемната реагирали светкавично - дори не успели да го качат в количка, за да го отведат към специализираното отделение. Положили го на земята и веднага започнали да се борят за живота му. След това го сложили на легло и в продължение на 30 минути опитвали да го реанимират, направили всичко възможно, за да го спасят, но без успех. Било вече много късно за каквато и да е помощ. Васил умира на 37 години. В смъртния акт като причини за смъртта е записано - 1. Внезапна сърдечна смърт и 2. Хипертонична болест. Час на смъртта - 23.58 ч.
“Седмица преди това се оплака, че не е добре и му направихме изследвания в болница “Св. Анна”. Казаха му - добре си. Дори на ехографа за сърцето му викаха - с туй сърце 100 години ще живееш. И лекарката, като направи кардиограма, вика - той е с високо кръвно, ама не го усеща явно. И му изписа едни лекарства. Дойдохме си и човекът започна да пие лекарствата и вика главата ме боли. Отидохме веднага пак на лекар и той каза, че е от лекарството, понеже не е свикнал организмът. Давам му лекарството сутрин и вечер по разписание. В неделя вечеря и изведнъж към 10:30 вечерта каза - много ме боли сърцето, не мога да седя. Викам брат му, докара колата тука, качихме го и ...” - недовършва изречението Мария.
След като лекарите им казали, че Васил е починал, тя не можела да повярва и не знаела какво да направи. Обадила се по телефона на близките в Игнатиево. Оттам дошли в болницата с кола и другите двама братя на Васил. Докарали и двете му деца - вече сираци - Сабрина на 15 години и две години по-малкия Николай. Всички плачели на глас. Дошли и полицаи.
“Дойдоха и викат качвайте се по колите, качвайте се по колите! Налитат и гледат да бият девера ми! Човекът умря, в паника сме, плачем, а те отиват да удрят девера ми. Казах на лекаря, че не искам да му направят аутопсия, а той вика - ако направя аутопсия, ще ти кажа точно от какво е починал, но най-вероятно е направил инфаркт... Той никога не е боледувал, нали ти казвам... Ако в Спешното ни беше приел докторът и му беше направил една инжекция, да свали кръвното, нямаше да умре... Затова се заклех пред гроба на мъжа ми, че ще съдя лекаря.” - разказва Мария.
На следващия ден, след погребението на Васил, Мария отива в телевизията във Варна и съобщава, че над петдесет човека от Игнатиево ще блокират Спешния център, тъй като оттам не желаят да им кажат името на лекаря, който е бил дежурен вечерта на 30 март. Пристигнали колите с хора от селото, събрали се и медии на входа на Спешния център.
“Сега няма да мърдаме оттука, докато не излезе лекарят - да го видя очи в очи. Да ми каже името си и защо постъпи така, казах аз. И като дойдоха медиите, излезе един доктор, Бакалов мисля, че се казваше, и каза, че ще вземат случая под внимание. След това дойде и доктор Асен Станчев, заместник шеф на болницата, и ни събра в конферентната зала. Там дойде и дежурният лекар, който не помогна на съпруга ми. Разбрах, че се казва Стефан Рахнев. Той каза, че не е отказвал медицинска помощ и че не ни познава. Аз му казах - как ще ни познаваш, като ни изхвърли от кабинета. И за клевета щял да ме съди. А аз искам да го видя зад решетките. Всеки божи ден да си напомня, че е направил грешка - човешки живот е взел! И да му се спре лекарската практика, за това много настоявам” - със сълзи на очи продължава разказа си Мария.
Преди фаталния ден Васил работел по строежи във Варна. И тя ходела с него и работела. Не били регистрирани в Бюрото по труда, нито разчитали на социални помощи. “Какво ще чакам 100 лева и да им вися на опашките на борсата ли? Ние се занимавахме със строителство - бояджийство, той правеше изолации, абсолютно всякакъв вид дейност”.
Един от братята му намирал строителни обекти и така изкарвали за прехраната. В двора на къщата им има тухли. Купували и мислели след Гергьовден да започнат да строят нова къща. Старата има две малки стаички и тавана всеки момент може да рухне. “Е, построихме къща на гробището” - въздъхва вдовицата.
След погребението останали без пари. Отишла в социални грижи за еднократна помощ. Казали й, че има право на такава помощ, обаче директорката забранила да дават еднократни помощи.
Преди няколко месеца се подложила на операция, имала миома, и лекарите й казали да се пази и да не вдига тежки неща. Сега е принудена да работи в една оранжерия, която се намира на три километра от селото. И ходи всеки ден пеша до там и обратно. За да има пари за храна на децата. А те все още са в шок от неочакваната смърт на бащата. Сабрина всеки ден проклина доктора, който отказал да прегледа татко й и затова тя и братчето й сега са останали сираци.
* * *
В болница “Св. Анна” се представих и помолих секретарката Даниела Николаева да предаде на докторите Рахнев, Бакалов и Станчев, че желая да разговарям с тях, относно случая с Васил Атанасов и за позицията на управата на болницата. Тя учтиво ми каза, че без разрешението на директора доктор Жан Доревски, не може да се разговаря с никого. И за съжаление, той е извън болничното заведение и нямат практика да се търси по телефона за такива неща. През това време в коридора се появи адвоката на болницата Богоев, който въпреки забраната сподели:
“Проблемът е в това, че официално при нас не е постъпило нищо, за да можем да изразим позиция. Значи някой каза, нещо се случи - и рискуваме да изпаднем в сложното състояние да говорим за нещо, което не е проверявано. Ако съпругата на починалия беше дошла и беше написала два реда, ние щяхме да си направим вътрешната проверка. Но тя оттук е излязла и е тръгнала по медиите, без ние да можем да разберем ситуацията - кой е участвал, какви хора са се занимавали, обективно състоянието какво е било. Не ми е известно да е влизало в лечебното заведение жалба по повод постъпка или действие на служител на лечебното заведение спрямо пациент. Ето - джипито го е нямало. Защо го е нямало? Това към нас ли е? Ние сме болница за активно лечение. Той не е починал в нашата болница. Те реално не са присъствали в болницата, не са минавали преглед, няма как да се установи. Те са дошли на собствен ход, в смисъл със собствен транпорт. Ако човек е много зле вика “Бърза помощ”. Такъв е редът - “Бърза помощ” или реанимационните екипи и те го водят там, където трябва. А той е тръгнал по реда, по който, ето и сега чакат 30 човека по коридорите. Кой може да прецени в коридора състоянието.
А може да има нещо, което аз да не знам - дали няма прокурорска проверка. Защото чух, че прокуратурата се е самосезирала. Така че информацията, която може да изкарате е изключително малка. Тя практически е равна на нула, докато има следствие.”
април 2008, бюлетина на БХК "Обектив"
Няма коментари:
Публикуване на коментар